Metodę mokrą najczęściej stosuje się do wyrobów płaskich takich jak: panele, torebki, ubrania, kapcie, rękawice, szaliki, etole itp. Wełnę układa się na płaskiej powierzchni, zwilżając produkt ciepłą wodą z mydłem i filcuję się ją rękami. Włókna wełny łączą się razem, tworząc tkaninę.
Narzędzia do filcowania na mokro
W filcowaniu na mokro najważniejsza zawsze jest woda! To właśnie za pomocą zwykłej wody wełna filcuje się, nabierając przy tym pożądanego kształtu, który chcielibyśmy ostatecznie osiągnąć.
Niezbędne jest również mydło (roztwór mydlany), najlepiej użyć mydła naturalnego, czyli tego bez sztucznych dodatków. Idealnie nadaje się do tego procesu zwykłe szare mydło bądź też mydło oliwkowe, dostępne praktycznie w każdej drogerii bądź supermarkecie.
W celu równomiernego rozprowadzenia płynu przydać się może specjalna konewka w kształcie gruszki, która bardzo ułatwia pracę. Również niezbędna folia bąbelkowa oraz ewentualnie siatka bądź sztywny tiul. Używa się je po to, żeby wełna nie zaplątała się podczas procesu filcowania. Pomocne mogą być również tuba z pianki dla turlania oraz duży materiałowy ręcznik, który można wykorzystać w celu usunięcia nadmiaru wody, natomiast do ochrony rąk wykorzystuje się zazwyczaj zwykłe gumowe rękawiczki.
Wielu z rzemieślników używa również szlifierki wibracyjnej, która znacznie przyspieszy proces filcowania.