Kategorie wpisów

Popularne wpisy

Filcowanie na sucho

Filcowanie na sucho – metoda polega na tworzeniu filcu za pomocą specjalnych igieł. 

 W filcowaniu na sucho wykorzystują się specjalne igły, które są nacięte ukośnie dzięki czemu włókna wełny zaczepiają się i łączą się między sobą. Ta technika służy do wykonywania drobnych wyrobów – zabawek, biżuterii, różnych detali przestrzennych, a także do ozdabiania ubrań, tworzenia reliefu. Wełnę trzeba mocno zwinąć w odpowiedni kształt i dalej filcować na gąbce (albo macie) za pomocą specjalnej igły. W zależności od zadania stosowane są igły o różnych rozmiarach. Do filcowania na sucho nadaje się wełna o grubości powyżej 19 mikronów.

Uwaga! Pamiętaj, że ten rodzaj rękodzieła nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 10 roku życia i tych, którzy lubią tworzyć podczas oglądania telewizji. Jeśli nie jesteś skoncentrowany, a wokół Ciebie jest mnóstwo czynników rozpraszających, wówczas można łatwo zranić palce igłą.

Co jest potrzebne?

Podstawowy zestaw, który powinien znaleźć się u początkujących musi zawierać kilka igieł różnej grubości oraz kształtu, matę do filcowania oraz oczywiście samą wełnę. Im bardziej zróżnicowany jest zestaw narzędzi wykorzystywanych w tego rodzaju robótkach ręcznych, tym łatwiejszy oraz szybszy będzie sam proces tworzenia.

Podstawowe narzędzia:

 – Igły do filcowania uważane są za podstawowe narzędzie i rzeczą oczywistą, którą należy wiedzieć jest to, że różnią się od zwykłych igieł do szycia. Takie igły posiadają specjalne nacięcia, dzięki którym możliwe będzie sfilcowanie wełny. Igły te różnią się pomiędzy sobą kształtem (wyróżniamy igły trójkątne, w kształcie gwiazdy, stożkowe, trzygwiazdkowe, w kształcie rombu, a także cylindryczne) oraz numerami (główne są to numery: 36, 38 i 40). Igły do filcowania są ponumerowane w następujący sposób – im większa jest igła, tym mniejszy jest jej numer. Dla wygody często stosuje się specjalne uchwyty do igieł w kształcie piórek.

 – Również ważnym narzędziem jest specjalna mata gąbkowa bądź szczotka do filcowania. Mata wykorzystywana jest jako podkładka do filcowania na sucho. Przed wbijaniem igieł w wełnę umieszcza się ją na spodzie materiału. Taka mata jest potrzebna żeby uchronić palce przed ich przebiciem, a igły przed ich złamaniem.

 – Istnieją również i inne akcesoria do filcowania, takie jak naparstki, które szczególnie przydać się mogą osobom początkującym. Także możliwe jest użycie specjalnych grabek do wełny, za pomocą których łatwiej jest rozczesać wełnę bądź za ich pomocą delikatnie oddzielić od siebie pojedyńcze pasma wełny.

Trochę więcej o igłach.

Igły różnią się pomiędzy sobą grubością:

  • grube igły – są potrzebne na początkowych etapach pracy, stosuje się je do sfilcowania grubych włókien;
  • średnie igły – są używane podczas całego procesu tworzenia;
  • cienkie igły– wykorzystuję się je podczas ostatniego etapu pracy, w celu precyzyjnego wykończania szczegółów oraz dodania detali

Igły można podzielić również według kształtu jej końcówki, wyróżniamy m.in.:

  • igły trójkątne – jest to „ulubieniec”, najczęściej wybierany przez pasjonatki filcowania, stosowany podczas pierwszych etapów pracy
  • igły skręcone trójkątne – są to igły skręcone w spiralę, specyficzny kształt igły pozwala na dobre złapanie materiału. Taka igła pozostawia bardzo małe dziurki. Igły o tym kształcie stosuje się pod koniec całej pracy, gdy podstawa jest już sfilcowana.
  • igły trójkątne odwrócone – w tym rodzaju igieł nacięcia wykonane są w odwrotnym kierunku, co pozwala na wyciągnięcie wełnianych włókien. Taka igła jest niezbędna do ostatecznego wykończania produktu.
  • gwiaździsta (czyli igła o przekroju czworobocznym) – zastosowanie igły o tym kształcie może nam pomóc podczas procesu tworzenia, znacznie przyspieszając proces filcowania.
  • o przekroju korony – takie igły posiadają nacięcia na czubku igły, służą one do przyfilcowania włosów i rzęs do zabawek i są przydatne podczas precyzyjnej pracy wykończeniowej.

Od przekroju igły zależy jak bardzo dokładnie i zadbale będą wyglądały pozostawione przez nią otwory. Wyrób zawsze należy zacząć filcować grubą igłą, stopniowo przechodząc na bardziej cienkie, natomiast ostatnie szlify wykonywać należy bardzo cienkim narzędziem, ponieważ używając grubszego może być ciężko przebić zmatowioną wełnę.

Spytacie: Co jeszcze może się nam przydać podczas pracy? „Pomocnikami” podczas procesu filcowania okazać się mogą jeszcze m.in.:

  • nożyce
  • igły do ​​szycia
  • klej lub pistolet do klejenia
  • różne formy piankowe
  • drut (wykorzystywany do tworzenia zabawek)