Kategorie wpisów

Popularne wpisy

Pielęgnacja ręcznie filcowanych wyrobów

Noszenie ubrań z filcu jest wygodne i przyjemne, one dobrze grzeją w chłodniejsze dni, poza tym filcowe rzeczy są piękne, niepowtarzalne i niezwykłe, ale często mogą pojawić się pytania – jak dbać o takie produkty? Czy jest to bardzo trudne? Czy można je prać?

Filcowe rzeczy można prać, ponieważ filc tworzy się przy pomocy wody i mydła. Oczywiście pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi i podejścia, ale to nie jest trudniejsze niż np. wypranie wełnianego swetra. Należy tylko pamiętać, że wełna jest dość delikatnym materiałem, który ma taką właściwość – może się skurczyć. Dlatego możliwe jest tylko i wyłącznie PRANIE RĘCZNE, w żadnym wypadku nie należy prać filcu ( jak i innych wełnianych rzeczy) w pralce! Pod wpływem gorącej wody lub wirującego bębna pralki włókna wełny mocniej przylegają i łączą się ze sobą, wyrób zauważalnie zmniejsza się i traci swój kształt, a materiał filcowy staje się grubszy i mniej elastyczny.

Więc trochę szczegółów:

  • Nie wszyscy wiedzą, że wełna ma wyjątkową właściwość samooczyszczania, dlatego częste pranie filcowanych rzeczy nie jest wymagane. Czasem wystarczy po prostu wywietrzyć rzecz na świeżym powietrzu i wyprasować.
  • Filcowaną odzież wierzchnią, taką jak płaszcz czy kurtkę można wyprać samemu, ale jednak lepiej będzie oddać ją do pralni chemicznej. 
  • Jeśli chodzi o czapki, rękawiczki, szaliki i inne wyroby, to z ich praniem absolutnie nie ma problemów. Ale musi być to tylko i wyłącznie PRANIE RĘCZNE w wodzie o temperaturze letniej, tj. nie wyższej niż 30 stopni. Powtarzamy jeszcze raz – podczas prania w pralce lub w gorącej wodzie filc może się skurczyć i odkształcić się!
  • Najpierw należy namoczyć produkt przez 20-30 minut w misce (wełna bardzo dobrze oczyszcza się w wodzie), następnie delikatnie przepłukać 2-3 razy w letniej wodzie. W żadnym wypadku nie należy pocierać rzeczy podczas prania!
  • Produkty filcowe należy prać szamponem do włosów lub specjalnym płynem do prania wełny zawierającym lanolinę. Lanolina to naturalny tłuszcz występujący w sierści zwierząt. Sprawia, że sierść jest bardziej miękka, elastyczna i lśniąca, a także oczyszcza ją. Nie zaleca się używania zwykłego detergentu do prania i w żadnym wypadku nie można stosować wybielacza!
  • Do ostatniego płukania można dodać zmiękczacz do tkanin lub balsam/odżywkę do włosów, dzięki czemu materiał zyska na miękkości. Podczas prania wyrobu ręcznie farbowanego do ostatniego płukania można dodać także odrobinę octu, który zadziała jak utrwalacz koloru.
  • Następnie należy delikatnie ścisnąć go w grudkę pomiędzy dłońmi, wysuszyć nadmiar wilgoci, owijając wyrób miękkim ręcznikiem w „rolce”. W żadnym wypadku nie można wykręcać materiału, aby nie zdeformować produktu!
  • Filc ma bardzo ciekawą fakturę i zazwyczaj nie wymaga prasowania. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, można go wyprasować! Po wypraniu wyrób filcowy można prasować żelazkiem parowym w trybie „wełna / jedwab” (w temperaturze nie przekraczającej 160 stopni, w przeciwnym razie wełna się skurczy), podkładając miękki ręcznik na desce do prasowania. Filc należy prasować natychmiast po jego wypraniu – jak jeszcze jest wilgotny.
  • Wyprany filc należy suszyć na płasko. W tym celu można użyć ręcznika, na którym ułożymy produkt, wygładzając jego powierzchnie i nadając mu pierwotny kształt.
    Można też złożyć produkt (na przykład szal) na pół i sprawdzić, czy jego krawędzie są równe.
  • Czapki można suszyć tak – uformować np. na piłce lub włożyć wewnątrz skręcony ręcznik, zostawić do wyschnięcia.
  • Jeśli rzecz zostanie rozciągnięta podczas noszenia, to po praniu przybierze swój poprzedni kształt lub można ją wyprasować na parze żelazkiem. Należy pamiętać, że po wyschnięciu filc przybierze taką formę, jaką nadaliśmy mu podczas suszenia.
  • Podczas noszenia filcu w niektórych miejscach (tarcia) mogą tworzyć się wełniane grudki, które można łatwo usunąć za pomocą specjalnej maszynki do ich usuwania.

Nie zapominajmy też o moli!

Dlatego, jeśli chcesz po zakończeniu sezonu zimowego/jesiennego schować wyrób do przechowywania, to lepiej jest włożyć wyprany wyrób do woreczka z saszetką suszonej lawendy. LAWENDA sprawdzi się w każdej postaci: mogą być suszone kwiaty w torebce, kropelka aromatycznego olejku na płatkach kosmetycznych (można też użyć olejku gerania albo paczuli).

Ponadto, aby mol nie zawitała do twojej szafy, możesz przechowywać w szafie kasztany lub suche liście orzecha włoskiego, mówi się, że pomaga również suszona skórka mandarynki.
Również można użyć pułapek feromonowych. Są to małe pudełeczka, które przyciągają mole, dzięki czemu te wpełzają do tych pudełek. Raz na jakiś czas pułapki muszą być zmieniane.

Jeszcze raz o tym, czego kategorycznie NIE MOŻNA robić:

– prać i wirować filc w pralce
– stosować do prania gorącą wodę lub wodę o kontrastowej temperaturze (na zmianę zimna/ciepła woda)
– intensywne skręcać i wyciskać
– wybielać
– suszyć na gorącym kaloryferze lub w pozycji wiszącej
– prasować w temperaturze wyższej niż 160 stopni


Stosuj się do powyższych zaleceń i twoje ulubione rzeczy będą Ci służyć przez bardzo długi czas!