Kategorie wpisów

Popularne wpisy

Włókna dekoracyjne używane przy filcowaniu na mokro.

Filc to wyjątkowy i bardzo ciekawy materiał, jest trochę jak glina, z której można zrobić prawie wszystko! Ale świat filcu byłby o wielu skromniejszy, gdyby podczas filcowania nie używano włókien dekoracyjnych. To właśnie dzięki włóknom filc staje się taki niezwykły i teksturowany.

Włókna wiskozy i jedwabiu na gotowym filcu

Włókna nadają filcowi delikatnego połysku i plastyczności, z ich pomocą można uzyskać efekt zamszu lub dodać kolorystycznych akcentów przy „malowaniu” na wełnie.  Więc jaki wybór z całej gamy włókien dekoracyjnych będzie najlepszym dla Twojego produktu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy rękodzielnik używa własnych materiałów i metod filcowania. Może ta opowieść o różnych włóknach i ich właściwościach pomoże Ci dokonać wyboru na początku twórczej działalności?
Więc, jak już wiemy, do filcowania używa się wyłącznie naturalnej wełny, a jako dekoracji stosuje się włókna pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Czasami można również użyć włókien syntetycznych.

Ale WSZYSTKIE włókna dekoracyjne są używane do filcowania tylko w połączeniu z wełną, ponieważ same się nie sfilcują!

Włókna jedwabiu

Spośród całej gamy włókien dekoracyjnych to właśnie włókna jedwabiu zajmuje szczególne miejsce przy dekorowaniu filcu. One nie tylko ozdabiają filc delikatnym połyskiem, ale także nadają mu dodatkową wytrzymałość i plastyczność, niejako wzmacniając w ten sposób produkt.
Jedwab jest materiałem pochodzenia zwierzęcego, wytwarza go gąsieniczka jedwabnika, która owija wokół siebie kokon z jedwabnych nici. Jedwab jest to materiał ekologiczny i hipoalergiczny, posiada wyjątkowe właściwości – reguluje temperaturę, jest dobrze wentylowany, nie gromadzi statycznej elektryczności i dobrze się barwi. Do filcowania używają kilka rodzajów włókien jedwabiu.

Niefarbowane włókna jedwabiu Mulberry i Tussah

Włokna jedwabiu Mulberry

Włokna jedwabiu Tussah

Jedwab Mulberry (Jedwab Morwowy)

Mulberry to najwyższej jakości naturalne jedwabne włókno. Jest wytwarzane przez udomowione gąsieniczki jedwabników. Gąsieniczki hodowane są na specjalnych farmach w idealnych warunkach i karmione wyłącznie świeżymi liśćmi morwy. Dlatego ich jedwab jest najwyższej jakości – trwały, lśniący i jednolity, ma naturalny mlecznobiały kolor. Cały proces obróbki i pozyskiwania tego jedwabiu odbywa się wyłącznie ręcznie i bez użycia środków chemicznych, dlatego ten materiał wcale nie jest tani.

Jedwab Tussah

Jedwab Tussah to inny rodzaj jedwabiu, pozyskiwany jest z nici dzikiego jedwabnika, który żyje w dzikiej naturze i w dalekich od idealnych warunkach. Te gąsieniczki żywią się nie tylko liśćmi morwy, zjadają każdą roślinność. W związku z tym ich jedwab jest inny – niejednorodny i mniej trwały. Jego naturalny kolor jest żółtawy, a przed farbowaniem jedwab jest wstępnie bielony w roztworze chemicznym.

Same włókna jedwabiu nie sfilcują się, ale doskonale łączą się z wełną podczas filcowania na mokro. Włókna jedwabiu Mulberry są wyraźnie widoczne na filcu i nadają jego powierzchni piękną falę i jaskrawy połysk. Włókna jedwabiu Tussah dają mniej wyrazisty efekt, ich połysk jest delikatniejszy. Ponadto Mulberry jest znacznie trwalszy niż Tussah.
Włókna jedwabiu można nakładać cienką ciągłą warstwą na wełnę, wtedy w końcowym wyniku otrzymamy efekt bardzo elastycznego materiału z piękną fakturą i połyskiem. A można użyć bardzo małej ilości włókien jedwabiu przy rozkładaniu na wełnie tylko jako dekoracyjnego akcentu.
Włókna jedwabiu mogą być użyte i przy nunofilcowaniu (filcowanie na tkaninie), dlatego konieczne jest ułożenie cienkiej warstwy wełny pomiędzy warstwą włókien a tkaniną jedwabną, wełna będzie działać jak klej.

Włókna roślinne

Włokna wiskozy

Włókna Tencel™ Lyocell

Włokna wiskozy i tencellu na gotowym filcu

Wiskoza

Włókna wiskozowe mogą być doskonałą alternatywą dla włókien jedwabiu. Jest to materiał sztuczny, ale produkowany jest z naturalnego surowca – celulozy drzewnej. Połysk wiskozy jest porównywalny z połyskiem jedwabiu, dlatego czasami ten material nazywany jest „sztucznym jedwabiem”. Wiskoza podobnie jak inne włókna nie sfilcuję się sama i przeznaczona jest do zdobienia filcu techniką filcowania na mokro.
Włókna wiskozy są gładkie i błyszczące, nie gromadzą elektryczności statycznej. Dobrze układają się i doskonale łączą się z wełną. Wełna kurczy się podczas filcowania, ale wiskoza i jedwab nie, dzięki czemu na gotowym filcu uzyskuje się bardzo piękny efekt – mieniące się blaskiem fale wiskozy. Ponadto włókna dodatkowo niejako wzmacniają produkt, nadając mu wytrzymałość i plastyczność. Jest to szczególnie ważne przy tworzeniu najdelikatniejszego filcu, na przykład szale-pajęczynki. Tkanina filcowa pokryta cienką warstwą wiskozy dłużej zachowuje swój piękny wygląd, ponieważ wiskoza chroni ją przed pojawianiem się grudek na wełnie.

Tencel Lyocell

Włókno Tencel™ Lyocell wyróżnia się nie tylko swoim pięknem, ale także tym, że jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska włókien na świecie! Produkuje się za pomocą najnowszej technologii z australijskiego drewna eukaliptusowego. Dlatego tencelowi przypisuje się również szereg właściwości tego drzewa, takich jak np. właściwości bakteriobójcze, nie rozwijają się w nich roztocza, pleśń i inne chorobotwórcze mikroorganizmy. To także włókno łączące w sobie najlepsze właściwości włókien naturalnych! Łączy w sobie miękkość, delikatność i połysk jedwabiu oraz wytrzymałość naturalnej bawełny. Tencel jest oddychający, hipoalergiczny i trwały, przyjemny w dotyku. Jest materiałem ekologicznym, a jego produkcja jest praktycznie bezodpadowa i ważne jest, że nie szkodzi przy tym środowisku. Jest to w 100% naturalny materiał!
Jest idealnym uzupełnieniem filcowej dekoracji przy tworzeniu faktury lub wzoru, a także nadaje się do tkania ręcznego. Na gotowym filcu duże pasma dają wyrazistą i obszerną falę. Włókna tencelu są sztywniejsze niż włókna wiskozy, dzięki czemu nadają filcu objętości i ciekawej faktury. Jeśli rozłożymy go na wełnie chmurką, to na gotowym płótnie daje efekt nieco przypominający futro karakułowe.

Len

Len jest włóknistą rośliną używaną do produkcji nici i tkanin. Włókno lniane jest wyrabiane ze skórki łodygi rośliny. Jest przyjazne dla środowiska, po rozczesaniu łatwo dzieli się na najdrobniejsze włókna. Włókna są długie i gładkie z delikatnym połyskiem, ich naturalny kolor to od kremowo-białego do szaro-beżowego. W filcowaniu na mokro len służy do ozdabiania filcu. W porównaniu z innymi włóknami ma grubszą strukturę i dość niską elastyczność, dlatego jest częściej używany do filcowania grubszego filcu – butów, czapek, toreb i artykułów wyposażenia wnętrz. Włókna są wyraźnie widoczne w dekorze, dają piękną falę i ciekawą reliefową strukturę. Nie wpadają w wełnę nawet przy mocnym filcowaniu i nadają wyróbowi efekt lekkiego połysku i dekoracyjności. Nadaje się również do przędzenia ręcznego.

Włókno lniane

Włókno Ramia

Włókno konopii

Pokrzywa chińska (Ramia)

Ramia to włókno otrzymywane z łodyg szczmiela białego, inaczej nazywanego pokrzywą chińską. Szczmiel biały to bylina z rodziny pokrzywowatych. Rośnie w umiarkowanych strefach klimatycznych, ciepłych i wilgotnych. Jest sztywniejszy niż jedwab, ale bardziej miękki niż len. Włókno jest cienkie i błyszczące, wytrzymałe, przyjemne w dotyku. Ramia wykazuje odporność na bakterie i pleśń. Ma właściwości higroskopijne – wchłania wilgoć. Znajduje zastosowanie przy zdobieniu filcu, łatwo łączy się go z wełną i daje piękny efekt. Jego blask przypomina trochę połysk jedwabiu. Może być również używany do tworzenia przędzy artystycznej. Dość dobrze się barwi.

Konopie

Włókno konopne – to naturalne włókno łykowe pozyskiwane z jednorocznej rośliny zielnej. To najbardziej wytrzymały, roślinny materiał na świecie! Włókno konopne jest wykorzystywane w przemyśle morskim, tworząc żagle, sieci i liny marynarskie. Również wykorzystują go do produkcji wysokiej jakości papieru, płótna i tkaniny. Powstałe z niego tekstylia są wytrzymałe, oddychające i ekologiczne. Włókno ma naturalną barierę ochronną przed grzybami i bakteriami. Nie powoduje reakcji alergicznych, a ponadto chroni przed przenikaniem promieni UV.
Jest podobne do włókna lnianego, ale jest bardziej miękkie i ma lekki matowy połysk. Doskonałe nadaję się do ozdabiania filcu przy filcowaniu na mokro, jest również używane do przędzenia ręcznego.

Włókno sojowe

Włókno powstaje w wyniku przetwarzania soi. Włókno sojowe jest jednocześnie bardzo miękkie, cienkie i wytrzymałe, a także oddychające i łatwo się barwi. Ma właściwości antybakteryjne i chroni przed promieniowaniem UV. Ma szlachetną złotożółtą barwę i lekki połysk. Ma miękkość kaszmiru, delikatność jedwabiu i właściwości termoizolacyjne bawełny. Jest niezwykle przyjemne w dotyku. Ze względu na te właściwości często nazywany jest „kaszmirem roślinnym”.
Nadaje się do filcowania  na mokro i nunofilcowania, dobrze łaczy się z wełną i daje ciekawą fakturę.

Włókno perłowe

Cząsteczki pudru perłowego dodane podczas procesu produkcji całkowicie wnikają we włókno, pokrywając również jego zewnętrzną warstwę, w wyniku czego powstaje gładkie, miękkie i chłodne włókno o śnieżnobiałym kolorze z jedwabistym połyskiem. Włókno perłowe ma także inne ciekawe właściwości: naturalną ochronę antybakteryjną i ochronę przed promieniowaniem UVA. Dobrze łączy się z innymi włóknami, nadaje się do filcowania na mokro, przędzenia i tkania ręcznego.

Włókno róży

Włókno różane produkowane jest przy użyciu specjalnej technologii, podobnej do procesu produkcji wiskozy. Błyszczące i miękkie w dotyku włókno jest godną wegańską alternatywą dla jedwabiu.
Włókno różane dobrze jest stosować w połączeniu z innymi włóknami. Doskonałe zarówno do filcowania na sucho, jak i na mokro, a także do przędzenia i tkania ręcznego.

Włókno bananowe

Włókno bananowe

Banan to nie tylko pyszne owoce, ale także włókna tekstylne, które należą do grupy włókien łykowych. Ta roślina od dawna jest źródłem produkcji wysokiej jakości tekstyliów w wielu częściach świata, zwłaszcza w Japonii i Nepalu. Produkcja włókna bananowego jest podobna do produkcji włókien bambusa i włókien pokrzywy Rami. Włókna pozyskiwane są w następujący sposób: łodyga rośliny jest zmiękczana w wodzie, oczyszczana z warstwy wierzchniej (włókna tej warstwy są bardzo grube, służą głównie do tkania mat). Wewnętrzne warstwy łodygi są rozwarstwiane nożami w długie włókna. Posortowane włókna są wiązane w pasma, bielone i suszone.

Włókno bananowe jest w 100% wegańskie, naturalne i przyjazne dla środowiska. Jest bardzo miękkie, gładkie, ma kolor mlecznobiały i lekki połysk. Może być całkiem godną alternatywą dla jedwabiu. Ponadto jest bardzo wytrzymałe i doskonale wchłania wilgoć. Włókna bananowe doskonale nadają się do filcowania na mokro i na sucho, przędzenia i tkania ręcznego. W filcowaniu daje lekki połysk i ma podobną konsystencję do włókna jedwabiu.

Włókno bambusowe

Włókna są wytwarzane z rośliny bambusa.
Włókna bambusa są bardzo cienkie, elastyczne i higroskopijne, tj. dobrze wchłaniają wilgoć i szybko ją oddają. Ponadto mają właściwości antybakteryjne. Te właściwości z czasem nie stają słabsze, bo znaczna część mikroorganizmów ginie na powierzchni włókna bambusa. I nawet po znacznej ilości prań tkanina zawierająca włókna bambusa ma właściwości antybakteryjne.