WEŁNA ZGRZEBNA

Wełna zgrzebna – jest to myta węłna, w której  krótkie włókna są ułożone w rożnych kierunkach w cienkie warstwy za pomocą specjalnej maszyny z igłami (gręplarki). Dzięki temu powstaję  płótno, które później zwija się w rulon. Włoski w takim płotnie nie mają wyraźnej kierunkowości, zachodzą na siebie tworząć lużną formę i mogą mieć różną grubość (19 – 33µm)  Podczas filcowania zgrzebna wełna kurczy się równomiernie, dlatego jest bardzo wygodną do filcowania „na sucho” i jej aktywnie wykorzystują do tworzenia zabawek i obrazów (malowanie wełniane).

Wełna zgrzebna  jest również używana do filcowania „na mokro” przy  stworztniu grubszego filcu, wyrobów przestrzenych, które dobrze zachowują swój kształt: torebek, butów, domków dla zwierząt, przedmiotów dekoracju wnętrza.

Najnowsze wpisy

Jeśli masz ochotę bliżej poznać tak bardzo wyjątkowy materiał jakim jest filc, ale nie masz absolutnie żadnego doświadczenia i nigdy nie trzymałaś w rękach wełny, to powinnaś zapoznać się z naszym blogiem. Może będziesz chciała spróbować własnoręcznie zrobić coś z wełny: mały filcowy dodatek, oryginalną biżuterię lub ubrania, które dopełnią Twój wygląd?

Filcowanie jest to ogromny świat pełen różnorodnych możliwości, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie, a my będziemy usatysfakcjonowani, jeśli będziemy mogli Ci pomóc postawić pierwsze kroki i odnaleźć się w tym świecie

Filcowanie

Filcowanie na mokro

Jest to metoda filcowania, podczas której produkt tworzy się za pomocą wody i mydlanego płynu.

Czytaj więcej →
Zabawki, filcowanie na sucho
Filcowanie

Filcowanie na sucho

Filcowanie na sucho to metoda, w której filcowanie wełny odbywa się za pomocą specjalnych igieł z nacięciami.

Czytaj więcej →
Filcowanie

Wełna do filcowania

Jak już wspomniano wyżej, istnieją dwie główne techniki filcowania: na sucho i na mokro, wełna której używamy do każdej metody filcowania różni się swoimi właściwościami.

Czytaj więcej →
Galeria zdjęć